Jaké jistítko zvolit?

06.10.2019

Spousta lidí se mi ptá, jaké jistítko pořídit. Na trhu je posta jistítek, jak manuálních ta poloautomatických. Každé jistítko má své výhody i nevýhody. Aby jsme zvolili správně musíme vědět kam se v lezení chceme posouvat. 

Jsem pouze rekreační lezec a neplánuji lézt často a už vůbec neplánuji jezdit na skály. V této chvíli bych pořídil spíše poloautomatické jistítko, za mně je nejlepší volbou Smart. Smárt je poloautomat, který navíc nutí člověka fungovat podobně jako s kyblíkem. Vzhledem k tomu, že jsem zastánce toho, aby se každý lezec prvně naučil jistit s kyblíkem a pak přecházel na jiná jistítka, toto je za mně nejlepší možnost.

Smart
Smart

Však pokud se člověk chystá do budoucna i na skály, rozhodně bych doporučil koupit reverso. Na trhu je spousta druhů, ale pokud bych mohl doporučit, tak jedině od mamutu. Prošlo mi rukama již spousta různých jistítek, ale s tímto se mi zacházelo nejlépe, nejplynuleji. lano se mi nezasekávalo, dalo se dobře povolovat. Navíc jistítko má ocelové čelisti, mimo to že se méně zahřívá, tak je daleko menší opotřebení a déle vydrží.

Reverso
Reverso

A poslední otázka. Je lepší poloautomat, nebo manuál?

Nejlepší je se naučit s manuálním jistítkem, protože pokud se s manuálním jistítken naučím, tak ovládám základy bezpečnosti u všech jistítek. Obecně pokud jistím výrazně těžšího člověka, je pohodlnější mít poloautomat. Však naopak pokud jistím výrazně lehčího člověka je lepší mít manuál, abych mu mohl dát dynamický prokuluz. Pokud vyrážím na více-délky, nebo cesty tradičního charakteru, určitě bych měl manuální jistítko, abych mohl ovlivňovat případný pád.