Nebezpečí na stěnách!

 

Lezení je nádherný sport. Za poslední roky se o tomto sportu začíná dozvídat, široká veřejnost a tak to už ne

ní záležitost pár menších skupinek, ale opravdu velkých skupin i jednotlivých párů. Stěny se zaplňují stále novými a novými lidmi. Osobně jsem opravdu rád, že horolezectví se věnuje stále víc lidí. Ale z tohoto důvodu se začala snižovat bezpečnost na stěnách. Za toto snižování bezpečnosti nemohou horolezecké stěny, ale právě nováčci a rádoby lezci. Rozhodně neříkám, že všichni, v tomto článku nepíšu o nováčcích, jako celku, spíše o jednotlivých individuích. Již není tak úplně pravidlem, že lezci, dávají pozor, aby náhodu nebyli pod lezoucím lezcem, nebo ve dráze jističe. Pohybují se po stěně často náhodně a nerozhlédnou se, zda někomu nepřekáží. Také jsem byl kolikrát svědkem, že lezec měl nachystané lano pod cestou a obouval si lezečky, jiní lezci mu přiběhli pod cestu a začali lézt! Toto se vážně nedělá. Opustím bezohlednost a půjdu za daleko závažnějším problémem, kterým jsou lezci/ ne lezci. Nemohu jít na stěnu, abych neviděl minimálně polovinu lidí, jak mají špatně založené jistítko, špatně si cvakají expresky nebo špatně jistí. Jsou tři druhy těchto lidí.

Lezci, který to naučil jejich kamarád/ka. Nemám nic proti tomu, že lezec někoho naučí jak lézt, jistit, cvakat, navázat se atd.. To je v pořádku. Problém nastává, když samotný učitel není lezec, který má zmáknutou metodiku nebo vysvětlí to nováčkovi ledabyle.

Lezci samoukové. Lezci, kteří se kouknou na internet, nebo v horším případě se ani nekouknou, koupí si výbavu a jdou lézt. Přijdou na stěnu a snaží se obkoukat jak se co dělá. V devadesáti devíti procentech obkoukají něco špatně a ještě si mnohé udělají po svém, jak si myslí, že by to bylo nejlepší.

Třetí skupinou a to si myslím, že je pravděpodobně ta nejhorší skupina, jsou instruktoři, kteří se vydávají za znalce, ale nemají na to ani oprávnění a navíc to sami ani neumí. Začátečníci samozřejmě těmto lidem plně důvěřují a pečlivě se naučí vše, co jim bylo ukázáno. Sám jsem tohoto byl svědkem, kdy borec učil šest lidí, kteří mu za to zaplatili, neuměl dát ani lano do kyblíku a osmičku lidem zavázal před obličejem, nemluvě o dalších věcech.

Bohužel stěny toto nemohou ovlivnit, protože na stěnách je tolik lezců, že kdyby každého kontrolovali, tak by nestíhali nic jiného. Proto toto je práce nás lezců, kteří když uvidí něco špatně tak za daným člověkem nebo párem dojdou a poradí mu. Vím, někdy člověka čekají pouze slova „běž do p***“. Ale jindy se slovem „děkuji“. Ale to mluvím pouze o menších prohřešcích, které by neznamenali vážný úraz nebo ohrožení života někoho jiného. Pokud prohřešky budou ohrožovat samotného člověka na zdraví, nebo nedej bože jiné lidi, tyto lidi bych bez milosti vyhazoval ven!

Toto je také důvod proč Lezecké kurzy Brno lidi učí za tak nízkou částku, dva lidi za pět set korun na dvě hodiny, při více lidech jsou částky za dvojici ještě nižší. Neříkejte mi, že člověk nedá dvě stě padesát korun za dvouhodinovou lekci, která mu může zachránit život, nebo zdraví! Opravdu se snažíme, aby horolezectví byl stále bezpečný sport!